top of page
signage-on-road-filled-with-snow-1644858_edited.jpg
pexels-content-pixie-2736497.jpg

ייעוץ פסיכוגריאטרי

במסע החיים המתמשך, אנו עשויים לגלות בצמתים בדרך שאנו זקוקים לסיוע. אפיקי הטיפול הנדרשים לנו נעשים נרחבים ומורכבים יותר ולעתים קרובות האתגרים עשויים להיות רבים. סביב אירועים רבים בחיים, נדרשים בני הגיל השלישי לחוות דעת פסיכיאטרית. בין אם חוות הדעת נדרשת כדי לאבחן ביעילות מצב נפשי ולייעד לו טיפול יעיל, ובין אם מדובר בחלק מתהליך בהכרה בנכות וקבלת פיצויים או במקרה בו כשירותו של האדם עומדת למבחן, חשוב שיעמוד לרשותך מומחה רפואי בעל ניסיון.

ד"ר אביתר שגב מזמין אותך לתהליך רגיש ואמפתי בו ייבחנו כלל ההיבטים בתפקוד האדם המבוגר ותיערך חוות דעת מדויקת ומקצועית. הניסיון השוטף של ד"ר שגב בעבודה עם בני הגיל השלישי ובעריכת חוות דעת לגורמים מנהליים ומשפטיים יעמדו לרשותך לכל אורך הדרך.

מתי נדרשת חוות דעת פסיכו-גריאטרית?

חוות דעת פסיכיאטרית עבור בני הגיל השלישי היא מורכבת וכוללת היבטים רבים בחיי המטופל. מעבר להערכת מצבו הנפשי של האדם המבוגר, חשוב להעריך את כלל התפקודים הקוגניטיביים ולוודא שאפיקי הטיפול והתמיכה שהאדם מקבל כרגע הם ראויים כדי לשמור על איכות חייו ועל כבודו. במהלך ההערכה, נבחן את כלל התפקודים הרגשיים והקוגניטיביים של האדם המבוגר, את אופי הקשרים ואת תחומי העניין שלו כדי לזהות האם ישנם היבטים בהם נדרשת עזרה נוספת, או אם חלה הידרדרות בתפקוד.

חוות הדעת תוכל לשמש את המטופל ואת המעגל הקרוב שלו במגוון תהליכים למיצוי זכויות כמו הפעלת הביטוח הסיעודי, קבלת הכרה או שירותים מהמוסד לביטוח הלאומי, לקראת השמה בבית גיל הזהב או קבלת מטפל זר, או כחלק מעריכת ייפוי כוח מתמשך או צוואה. אם נדרשת לך הוכחה רפואת לכשירותו של האדם המבוגר, או אם נדרשת עמדה מקצועית של איש רפואה במכלול החומרים שלך לתביעת הביטוח, יש לך כתובת אמינה שתספק לך את המענה הראוי ביותר.

הדלת תמיד פתוחה

כדי ללמוד עוד על תהליך האבחון, להתוודע לניסיון, לגישה ולידע המקצועי של ד"ר אביתר שגב ולתיאום שיחת היכרות, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת ונחזור אליך בהקדם עם כל המידע הנדרש.

פסיכוגריאטר ביקור בית

ישנם מקרים רבים בהם נזדקק לשירותי פסיכיאטריה לגיל המבוגר - פסיכוגריאטריה. בין אם נדרשת הערכה תפקודית לאדם מבוגר בו אנו מטפלים, ובין אם ברצונך לקבל הכרה בנכות מול הביטוח הלאומי או לבחון זכאות להפעלת הביטוח הסיעודי, חוות דעתו של הפסיכיאטר היא קריטית כדי לקדם את התהליכים הללו. לרוב, מקבלים הפסיכיאטרים ביקורים בקליניקה שלהם. עם זאת, כאשר מדובר באוכלוסייה המבוגרת, לעתים קרובות לא ניתן להגיע עם המטופל אל משרד הפסיכיאטר. במקרים בהם האדם סובל ממוגבלות פיזית קשה או שמצבו הקוגניטיבי או הנפשי אינו מאפשר ניידות, יהיה עלינו להסתייע בביקור בית.

לכן, משפחות רבות בישראל בוחרות ללכת להיעזר בשירותי רופא פסיכיאטרי פרטי שיוכל להעניק לנו גמישות רבה יותר ולספק ביקורי בית במידת הצורך. הניסיון ועבודתו השוטפת של ד"ר אביתר שגב בביצוע הערכות וניסוח חוות דעת עומד לרשותך גם בביקורי בית. בתהליך רגיש ומקצועי, יהיה באפשרותך לקבל את כל המידע הנדרש לך כדי לסייע לאדם הנמצא תחת טיפולך.

יחס אישי ובגובה העיניים בכל ביקור

לעתים זמנו של הפסיכיאטר הציבורי יהיה קצר מאוד, ולכן גם המפגש יהיה חטוף ומהיר. הדבר אינו נובע מחוסר סבלנות או מאי אכפתיות של איש הטיפול. העומס על השירות הפסיכיאטרי הציבורי הוא כבד ביותר ולעתים קרובות הפסיכיאטרים אינם מצליחים להקדיש די תשומת לב לכל מטופל. היתרון העיקרי בפניה לפסיכיאטר פרטי הוא שלכל מטופל מוקדשת תשומת לב וניתן לנהל תהליכים מעמיקים יותר ולקבל טווח אפשרויות נרחב יותר ברוב המקרים. כשמדובר על תחום הפסיכוגריאטריה, לפעמים זהו ההבדל בין ייאוש לתקווה ובין ניוון לאיכות חיים. עם איש הטיפול המתאים, ניתן להעניק לקשישים תחת טיפולינו את הסיכויים הטובים ביותר לשפר את איכות חייהם ולקבל את הסיוע הראוי מהרשויות הרלוונטיות.

אבחון פסיכוגריאטרי

ד"ר אביתר שגב צבר שנים של ניסיון במרכז לבריאות הנפש "באר יעקב", בצה"ל ובעבודתו כמנהל מרפאת בריאות הנפש למבוגרים. העבודה התדירה מול רשויות המדינה סיפקה בידיו ידע רב והיכרות עם אופי פעולתן. לצד הידע המעמיק, עומד לרשותך איש טיפול המציב את האדם במרכז ומקפיד לנהל את התהליך כולו ברגישות מרבית. למידע נוסף על ביקורי הבית ניתן להשאיר פרטים באתר ונחזור אליך בהקדם.

פסיכוגריאטר

טיפולים נפשיים במרבית המקרים יתאימו עצמם אל מאפייני המטופל, החל מיכולותיו הפיזיות ועד לגילו בין אם יהיה צעיר ובין אם המטופל בגיל מופלג. באשר לגיל השלישי, בהגיענו לגילאי שישים ומעלה מצד אחד אנו חשופים למנעד אירועים שעשויים להחמיר את מצבנו הנפשי, ומאידך מתרחשים שינויים פיזיולוגיים בגוף הדורשים התייחסות בעת בחירת טיפול תרופתי. על כן טיפולים שכאלו זקוקים לאיש מקצוע כדוגמת פסיכוגריאטר, אשר יהיה מודע למכלול השיקולים, יידע לשאול את השאלות הנכונות ולהעניק את הטיפול הנפשי המתאים לגילאים אלו ולבצע את ההתאמות הנדרשות. בחיפוש אחר פסיכוגריאטר מומלץ לפנות אל ד"ר אביתר שגב מומחה בפסיכיאטריה, בעל ניסיון במתן מענה פסיכיאטרי למבוגרים במסגרת מרפאות לבריאות הנפש ובקליניקה הפרטית.

פסיכוגריאטר - מתי הדבר מתבקש?

לא קל לחזות באנשים שגידלו אותנו נקלעים למצב רפואי או נפשי מורכב. חלק מהמקרים נובעים מתהליכים ממושכים אשר בקושי ניתן להשפיע על מהלכם, אך לעתים מדובר במצב אקוטי ובר טיפול. לשם בחינת המצב וההחלטה בדבר טיפול מתאים, מומלץ לפנות אל פסיכוגריאטר. שיבוש חיי השגרה יכול להיות לעיתים הסימן הראשון להתפרצות חריפה, אך לעיתים מדובר בשיאה של החמרה שנמשכה תקופה. 
סיבה נוספת לצורך בבדיקה פסיכיאטרית בגיל השלישי היא צורך משפטי – הערכת כשירות לכתיבת צוואה או ייפוי כוח מתמשך.

פסיכוגריאטר פרטי - לאו דווקא מקרים קיצוניים

כפי שפסיכיאטר לילדים יידע להתחבר לעולמו של הילד ולשקול שיקולים טיפוליים בצורה נכונה ומדויקת, כך פסיכוגריאטר יידע להעניק חוויית טיפול או אופי טיפול מותאם יותר לבני הגיל השלישי. טיפולים אלו דורשים לעתים התחשבות באובדן של לא מעט יקירים בשל גילם המתקדם של המטופלים, או הבאה בחשבון של מצב גופני מורכב. 
מומלץ לפנות למטפל שיוכל לצד דברים אלו גם ליצור קשר חם ואמפתי, ולבחון פנייה אל ד"ר אביתר שגב מומחה בפסיכיאטריה. 

פסיכוגריאטר מומלץ

חלק מאיתנו עשויים להאמין כי טיפולים נפשיים או ייעוץ נפשי מתאימים בעיקר לאוכלוסייה הצעירה או ל"גיל העמידה”, שכן אנשים אלו עדיין נמצאים ב''מרוץ החיים'', ונדרש מהם לתפקד בין לחצי הבית, הקריירה ויתר המורכבויות של הדור הזה. ירידה במצב הנפשי בגיל המבוגר לעומת זאת, עשויה שלא בצדק להיתפס כחלק מהזדקנות נורמלית. אולם, יש לשאוף למצב נפשי תקין בכל גיל. גם בגיל השלישי נתיו לאבחן ולטפל בהפרעות מהתחום הנפשי. לפיכך, פסיכוגריאטר מומלץ יוכל להעניק להורים או לסבים שלנו את הייעוץ הנכון והיעיל ביותר עבורם. בבחירה של איש מקצוע שכזה, מומלץ להגיע אל דוקטור אביתר שגב מומחה בפסיכיאטריה המעניק שירותי מורכבים ויצירתיים גם לאוכלוסייה המשתייכת לבני הגיל השלישי. 

מקרים בהם נזדקק לפסיכוגריאטר מומלץ

כמו שציינו לעיל, גם אנשים המשתייכים לאוכלוסיית גיל הזהב עלולים למצוא עצמם מתמודדים מול תופעות נפשיות שונות, ופנייה אל פסיכוגריאטר מומלץ תאפשר התמודדות טובה יותר עם מקרים אלו. פעמים רבות, מחלה גופנית עשויה לגרום להחמרה במצב הנפשי. לדוגמה, אירועים מוחיים הגורמים לאובדן של יכולות שונות, ומחלת הסוכרת אשר עלולה לפגוע באיברים שונים בגוף הם מצבים בהם ההשפעה על הרווחה הנפשית היא ברורה למדי. 
לכל אלו עלולים להתווסף מקרים כמו פרישה לגמלאות הנחווית כמשברית, התמודדות עם אובדן של בן או בת הזוג או מותם של חברים קרובים. כל אלו עלולים לא פעם לפגוע באיכות החיים, ובחירה בשירותיו של פסיכוגריאטר מומלץ תוכל להקל על המצב ולטפל בו בצורה מקצועית. 

חווית של בדידות וחרדה

מקרים כגון אלו שתוארו עלולים לא פעם להוביל לכדי סימפטומים או תחושות קשות כמו של דיכאון, חרדה ובדידות, משום שהשינוי התמידי בו הסביבה נתונה עלול לגרום לאנשים בשנות הפנסיה להרגיש חוסר שייכות ולהתכנס בעצמם. על כן פגישה עם פסיכוגריאטר מומלץ, יכולה לשפר את איכות החיים על ידי טיפול נכון.
לא קיימת התמחות רשמית בישראל של פסיכוגריאטריה, אך פסיכיאטר רוכש ידע בנושא, והוא צובר ידע וביטחון בעבודתו עם האוכלוסייה המבוגרת. ד"ר אביתר שגב מומחה בפסיכיאטריה, בדק וטיפל במטופלים מבוגרים רבים במרפאות בריאות הנפש אותן ניהל, ערך ביקורי בית במסגרת הציבורית ובמסגרת המרפאה הפרטית לקשישים המרותקים לביתם או המאושפזים במוסדות סיעודיים או שיקומיים, ועושה כמיטב יכולתו לתת את המענה העדכני ביותר, עם יחס אנושי וחם.

bottom of page